Історія села


О, село моє, Цуцилів
Садами покрите
І багатими полями
Довкруг оповите.
Над полями жайворонок
Високо літає.
Над річкою в густих лозах
Соловей співає.

По обидва боки цісарської дороги , що простягнулася від Станіслава до міста Надвірна, в оточені рівних, як гладінь ставу, урожайних полів розкинулося село Цуцилів. На території села археологом Ярославом Пастернаком в 30-х роках ХІХ ст. було виявлено поховання доби карпатських курганів періоду Київської Русі.
У письмових джерелах за даними, наведеними в кандидацькій дисертації П.
С. Сіреджука, знаходимо, що с. Цуцилів в Галицькому повіті згадується вже в 1390 р. Це підтверджують архівні документи від 1452 та 1482 рр. Зі слів старожителя Грицка Івана, які він передав як спогади , що пореповідалися з покоління в покоління, на високому березі гирла річки Могилів, при в паданні в річку Уняву, мешкав пан Цуциловський. За спогадами та переказами старожителів пан Цуциловський виділив земельну ділянку селянам під церкву, яка була перевезена до Цуцилова із с. Стримба . В 1856 р. на церковному подвір"ї було збудовано невелику школу.
5 квітня 1848р. громада с. Цуцилів виступила проти польських дідичів та відмовилася іти на панщину. У кількох метрах на схід від головної дороги, яка проходить по ценру села, громадяни Цуцилова спорудили  хрест в пам'ять скасування панщини. Перша згадка в архівних документах про читальню "Просвіти" в Цуцилові відноситься до 1904р. Головою читальні був Турчанський Михайло.
У неділю і свята люди сходилися до читальні на привселюдне читання газети ‘’ Громадський голос’’, яке вів Турчанський Михайло. З початком першої світової війни читальня припинила свою роботу, а відновила 15 лютого 1925 р. (налічувалось 25 членів).
5 травня 1900р. Трильовський Кирило заснував в Галичині руханково –спортивне товариство ‘’Січ’’.  2 серпня 1914р в Галичині була створена Головна Українська Рада, а 4 серпня – Українська Бойова Управа. З Цуцилова добровольцями в ряди січовиків пішли Турчанський Михайло та Чумбей Василь.
Завдяки старанням війта Литвака Івана австрійська влада відкрила колійову зупинку в Цуцилові  В 1924 р. молодь організувала перший різдвяний вертеп у с Цуцилові, організатором був Дутчак Михайло.  В 1925р. в селі був організований  аматорський гурток, який дав першу виставу під назвою ‘’Які ми хорі, такі нам докторі’’.
15 лютого 1925року відбулися збори Товариства ‘’Просвіти’’. На зборах було прийнято рішення про будівництво Народного дому в Цуцилові, який і було збудовано в 1926 р. Цей дім став центром і для інших сільських організацій: товариства "Луг", "Відродження", "Сільський господар", Союзу українок.
У роки другої світової війни на території села знаходився центр Ланчинецького району ОУН, тереновим провідником якого був житель села, голова проводу ОУН Надвірнянського району (1942-1944) та Ланчинського району (1944-1946) Василь Маланюк.1943 року в селі почалася організація перших загонів Української народної самооборони, які пізніше стали основою УПА.
У квітні 1949р. під час бойової операції  згорів Народний дім Товариства ‘’ Просвіта’’.  В боротьбі за свободу України загинуло 43 жителі села, 17 загинули на фронтах ІІ світової війни. 12 родин в 1947 р. разом з дітьми було відправлено в Сибір. Владою було конфісковано 43 господарські будівлі, 8 житлових будинків, розібрано 2 млини. У 1948 р. було організовано колгосп ім. Жданова, який у 1961 р. був приєднаний до колгоспу "Жовтень" с. Волосова.У 1964 р. село було електрифіковане.
. В 1974 р. розпочалось будівництво у селі восьмирічної школи.
9 січня 1994р. урочисто відкрито новозбудований Народний дім ‘’Просвіта’’, в якому розміщено адмінкорпус , бібліотеку, фельдшерсько- акушерський пункт та відділення зв’язку . В селі Цуцилів проживають хороші і працьовиті люди. Станом на 1 січня 2012р. населення села становить 956 чоловік, кількість дворів - 430, територія села - 626.4 га.

Немає коментарів:

Дописати коментар